Nejlepší věk pro focení novorozených miminek – newborn - je mezi 5. a 14. dnem jejich života!

Chápu, že se to některým maminkám může zdát příliš brzo (šestinedělí, cestování, cizí prostředí a s tím spojená rizika, např. virózy apod.) Přesto však je toto nejideálnější a prakticky jediné možné období pro vytvoření těch nejkrásnějších fotografií. Novorozeňátka hodně spinkají, ráda se tulí do klubíčka a v tichém, teplém a útulném prostředí se s nimi skvěle pracuje. Samotnému focení a aranžmá miminka je potřeba věnovat opravdu hodně času (je třeba počítat s dobou focení mezi 3 až 5 hodinami), a proto je dobré obrnit se trpělivostí. Vše se musí řídit potřebami miminka, krmení, přebalování, usínání. Vše v klidné, pohodové atmosféře a samozřejmě s dobrou náladou. To platí nejen pro miminka, ale snad ještě více pro maminky a tatínky. Můžete si být jisti, že jako zkušená mamina bych nikdy neudělala nic, co by se miminku nelíbilo, či bylo nepříjemné rodičům.

Pokud je miminko již větší, je lépe dle mých zkušeností s focením posečkat minimálně do doby, kdy už miminko leží na bříšku a krásně drží rovně hlavičku („pase koníčky“). Potom je možné dítě vyfotit ve větším záběru a paleta fotek je mnohem rozmanitější.

V mezidobí ( od třetího týdne života do zhruba druhého měsíce života) je utné počítat při focení miminka s tím, že uspávání je někdy hodně zdlouhavé (pokud dítko vůbec usne), fotky jsou takové nijaké... Děti ještě nemají přímý pohled, hodně stáčí očička a nereagují na hlas ani jiné zvuky, neudrží pozornost atd. Nejdou vyfotografovat samostatně, spíše v náručí rodičů. Je to náročná práce s velmi nejistým výsledkem.

Na focení novorozených miminek je dobré se dopředu pečlivě připravit. Je nutné se objednat s určitým časovým předstihem a neřešit termín operativně až po narození miminka. Samozřejmě chápu, že se může vyskytnout mnoho věcí, které předem domluvený termín zhatí, je však nezbytné domluvit si předem minimálně dvou až třídenní období, ve kterém bude focení realizováno, vše v konečné fázy domluvit a konkretizovat např. telefonicky.